Bajki rozpoczynają się zazwyczaj tak: Dawno, dawno temu. Za lasami za górami…… I choć Zamek jest miejscem magicznym, to historię ma całkiem realną. A zaczyna się ona w XIV wieku, kiedy w przywileju wsi Bożęcin pierwszy raz wspomina się o folwarku w Karnitach. Wiek później właścicielem majątku zostaje  Hans von Schonaich w nagrodę za służbę w wojsku krzyżackim.

Ród Schönaichów trzymał pieczę nad dobrami przez trzysta lat, by w 1815 sprzedać folwark w Karnitach baronowi von Albedyhll. Ta rodzina bardzo dobrze zarządzała majątkiem ziemskim, a jego obszar na początku XX wieku wynosił prawie 2300 ha. Po I Wojnie Światowej własność przeszła na ród von Günther.

Historia Zamku to także zapis walk i zniszczeń. W czasie wojen polsko-szwedzkich około roku 1635 Karnity zostały spalone, a obecny pałac wzniesiony został w 1856 w stylu neogotyckim, który idealnie odzwierciedla urok i magię romantyzmu. W bryle Zamku zachwyca jego zróżnicowana kondygnacyjność i wieże - oktogonalna narożna od strony podjazdu i czteroboczna od strony jeziora. Charakterystyczne gotyckie sklepienie krzyżowe z lunetami wieńczy podcień wejścia głównego. Balustrady tarasów wykonano ze sztucznego kamienia z neogotyckim ornamentem czwórliścia i rybiego pęcherza. Do dziś zachowała się oryginalna stolarka, kominek, a w pomieszczeniach reprezentacyjnych stropy belkowe. Zamek w całości obłożony jest cegłą klinkierową.
 

Hotel Zamek Karnity


Architektonicznie jest to obiekt zachwycający. Co roku właściciele dbają o konieczne renowacje i konsekwentnie nie ingerują w zabytkowy klimat wnętrz. Dawna ujeżdżalnia została zaadoptowana na hotel z piękną salą balową, w której uwagę przykuwa przede wszystkim otwarta, podwieszona więźba drewniana, o bardzo pięknej i bogatej snycerce. Na terenie znajduje się również klimatyczna winiarnia - dawna lodownia oraz pozostałości murów, kamiennych schodków oraz drzewa, które skrzętnie przechowują całą historię. Część hotelową uzupełniają domki letniskowe, a goście mogą odpoczywać w miejscach przeznaczonych na grilla i ognisko, w Bajkowym Świecie Kłobuka oraz nad jeziorem. Do obejrzenia jest również rozległy teren – lasy, kanały, rzeki oraz okoliczne miejscowości. Co będzie dalej? Czas pokaże.